Sunday, 11/12/2016,   15:43   Welcome, Guest | RSS
Home » 2016 » October » 21 » «Σφαγή» στη Λιέγη!
23:01
«Σφαγή» στη Λιέγη!
Δημοσιεύτηκε: 20/10/2016

Ο Παναθηναϊκός αρκετά καλύτερος από την αντίπαλό του στο 1ο ημίχρονο με δύο εκπληκτικά γκολ του Ιμπάρμπο αναδείχθηκε ισόπαλος στη Λιέγη με 2-2, καθώς ένα ανύπαρκτο πέναλτι στο 45 και η οπισθοχώρηση του τριφυλλιού στην επανάληψη του στέρησαν τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με τον Στιλ κάτω από τα δοκάρια στην τριάδα της άμυνας Σαμπά Μολέντο Κουτρουμπής, Κουλιμπαλί και Χουλτ έπαιξαν ως μπακ χαφ σε δεξιά και αριστερή πτέρυγα αντίστοιχα. Η τριάδα του κέντρου ήταν Ζέκα Λεντέσμα Βιγιαφάνιες με τους Ιμπάρμπο και Λέτο στην επίθεση για αυτό το 3-5-2 του Παναθηναϊκού.

Γκολ με το καλημέρα!

Στον Παναθηναϊκό γνώριζαν ότι στη Λιέγη παιζόταν το τελευταίο… χαρτί για την πρόκριση στους «32» του Europa League. Έτσι, οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο να κυριαρχήσουν και να πάρουν τη νίκη που θα αναπτέρωνε τις ελπίδες της ομάδας για τη δεύτερη θέση του 7ου ομίλου.Μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ιμπάρμπο πήρε τη μπάλα στην δεξιά πτέρυγα του γηπέδου κι έπειτα από μια εκπληκτική ατομική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία των Βέλγων με ασύλληπτο αριστερό φαλτσαριστό σουτ, κάνοντας το 0-1 υπέρ του «Τριφυλλιού». Έτσι, οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι, με την ψυχολογία να βρίσκεται πλέον στα ύψη, κράτησαν μακριά από την εστία του Στιλ τους γηπεδούχους, δίχως να κινδυνέψουν στα επόμενα λεπτά.

«Τίκι-τάκα» Λέτο με Ιμπάρμπο, αλλά…

Με τη Σταντάρ Λιέγης να παραμένει ακίνδυνη, οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ όποτε υπήρχε η δυνατότητα ηρεμούσαν το παιχνίδι χαμηλώνοντας τον ρυθμό. Σε μια από τις αντεπιθέσεις του «Τριφυλλιού» στο 36′, ο Λέτο συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Ιμπάρμπο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων παίζοντας το «1-2» ταχύτατα, με τον Κολομβιανό να στέλνει για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα, προκαλώντας παροξυσμό στους περίπου 800 παρευρισκόμενους φίλους του Παναθηναϊκού.

Οπισθοχώρησε και το πλήρωσε

Ωστόσο, ενώ η ομάδα του Αλεξάνταρ Γιάνκοβιτς δεν μπορούσε να αντιδράσει στα δύο γκολ του «Τριφυλλιού», ο διαιτητής περιοχής στο 45ο λεπτό του ματς αποφάσισε να γίνει ο αρνητικός πρωταγωνιστής,υποδεικνύοντας ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ της Σταντάρ Λιέγης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εντμίλσον, με τον Στιλ για λίγα εκατοστά να μην μπορεί να αποτρέψει τη μείωση του σκορ σε 1-2.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και τον Αντρέα Στραματσόνι να παρακολουθεί το υπόλοιπο του αγώνα απο την εξέδρα επειδή διαμαρτυρήθηκε έντονα για τη φάση του πέναλτι, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά οπισθοχωρημένος, δίνοντας έτσι αρκετό χώρο στους γηπεδούχους που πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» αμύνονταν σωστά δίχως να αφήνουν κενούς χώρους στους Βέλγους.

Στο 72ο λεπτό η εστία του Στιλ κινδύνεψε, με τον Ορλάντο Σα να βρίσκεται φάτσα με το τέρμα, να εκτελεί, και τον Άγγλο να διώχνει τη μπάλα, ενώ ο διαιτητής υπέδειξε τον παίκτη της Σταντάρ σωστά σε θέση οφσάιντ. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για το «Τριφύλλι», καθώς ο Ζέκα στο 77′ αποχώρησε τραυματίας απο το γήπεδο, με τον Εμποκού να παίρνει τη θέση του. Εν τέλει, η συνεχής πίεση των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς στο 81′, όταν ο Μπελφοντίλ εκτέλεσε ένα φάουλ από το όριο της περιοχής, η μπάλα «τρύπησε» το «πράσινο» τείχος και κατέληξε στα δίχτυα του Στιλ για το 2-2.

Μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και πίεσε, καθώς το αποτέλεσμα της ισοπαλίας δεν αρκούσε στο «Τριφύλλι», ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε το παιχνίδι. Το 2-2 όμως έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης κι έτσι οι «πράσινοι» επιστρέφουν στην Αθήνα με τον ένα βαθμό.