Thursday, 08/12/2016,   13:56   Welcome, Guest | RSS
Πανοραμα 5ης αγωνιστικης
Δημοσιεύτηκε: 20/11/2016

3 παιχνιδια ειχαμε εχθες, 19/11, για την 5η αγωνιστικη της Volley League, ενα σημερα, ενα αυριο και η αγωνιστικη θα συμπληρωθει την 1/12 αφου το παιχνιδι αναμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναικο αναβληθηκε λογω υποχρεωσεων του δικεφαλου για το Volley Champions League.

Ας δουμε τι εγινε εχθες

Το παιχνιδι που ανοιξε την αγωνιστικη (19/11 - 17¨00) ηταν το Εθνικός με την Κηφισιά οπου ο Εθνικος κάνοντας την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, με τους Λεάλ Χουάρες, Ντανιέλ Βανέγκας να φτάνουν στα όρια τους και το Νίκο Παλέντζα να σημειώνει 31 πόντους και να έχει αρχηγική παρουσία στο 5ο σετ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 την Κηφισιά ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα 127 λεπτών.

Η Κηφισιά βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά εκεί παρότι είχε σε καλή μέρα τους Πούλκο, Παπαγγελόπουλο δε κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη του Εθνικού στο πρωτάθλημα και η δεύτερη σε πέντε αγώνες, ενώ η Κηφισιά γνώρισε την τρίτη ήττα σε πέντε αγώνες και την δεύτερη με 3-2 σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-18, 26-24

2ο σετ: 8-5, 16-11, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 22-25

4ο σετ: 8-4, 16-14, 20-21, 21-25

5ο σετ: 4-5, 10-9, 12-9, 17-15

Το επομενο παιχνιδι ηταν Παμβοχαϊκός - Ηρακλής  οπου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέτι (12 ασσους απο σερβις) ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Ηρακλή ύστερα από δυνατό αγώνα δύο ωρών στο «Γ.Τριαντάφυλλος» στο Βραχάτι.

Με τον Ηρακλή δεν αγωνίστηκε ο Ρώσος Λεβάν Καλαντάντζε.Ο Παμβοχαϊκός πήρε δεύτερη συναεχόμενη νίκη στο τάι μπρέικ και έδειξε πως θα είναι μέσα στους πρωταγωνιστές της εφετινής σεζόν, αλλά ο Κώστας Δεληκώστας είπε πως περίμενε το τρίποντο.

Ο Ηρακλής έχασε το αήττητο της σεζόν αλλά παρά την ήττα έμεινε ευχαριστημένος ο προπονητής του Γιάννης Ορφανός. Ο Λεβάν Καλαντάντζε είχε πρόβλημα στο γόνατο και αποφάσίστηκε να μην αγωνιστεί για να μην επιβαρυνθεί. Την Δευτέρα θα κάνει υπέρηχο για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

1ο σετ: 8-1, 16-10, 21-13, 25-16

2ο σετ: 4-8, 12-16, 18-21, 23-25

3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-14, 25-16

4ο σετ: 5-8, 9-16, 14-21, 18-25

5ο σετ: 5-2, 10-7, 12-7, 15-9

H Kύζικος Νέας Περάμου πανηγύρισε ιστορική νίκη επί της Ορεστιάδας με 3-0 σετ στο ντέρμπι της παραμονής που έγινε στο γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη.

Είναι η πρώτη νίκη της Κυζίκου στην κατηγορία και η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την Ορεστιάδα που αγωνίστηκε με υπηρεσιακό προπονητή τον Σωτήρη Μπεκιάρη μετά την παραίτηση του Πλάμεν Κριστόφ ο οποίος είχε αναλάβει μόλις πριν από 15 ημέρες. Ο Μπεκιάρης ανέλαβε την ομάδα χωρίς καν να γνωρίζει τους παίκτες του.

Η Κύζικος είχε κορυφαίο τον Σαρικεΐσογλου που σημείωσε 12 πόντους με 10/15 επιθέσεις. Η Ορεστιάδα αγωνίστηκε με πασαδόρο τον Δημήτρη Ράπτη και λίμπερο τον Απόστολο Αντωνιάδη καθώς ο Τάσος Αναστασιάδης και ο Βασίλης Καρασαβίδης αποχώρησαν. Η Ορεστιάδα δοκιμάστηκε στο 3ο σετ. Προφανώς δηλώθηκαν λάθος θέσεις στην αρχή του σετ και η Ορεστιάδα πέντε φορές λάθος θέσεις, προκαλώντας αναστάτωση και εκνευρισμό στους παίκτες αλλά και στην εξέδρα.

Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-18, 25-21
2ο σετ: 7-8, 15-16, 21-16, 25-16
3ο σετ: 8-3, 16-7, 21-13, 25-15

Σημερα 20/11 με ένα ακόμα ντέρμπι συνεχίζεται η 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» μεταξύ της Παναχσϊκής και του Φοίνικα Σύρου που θα γίνει στο «Κουκούλι» της Πάτρας (20/11, 18.00, Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Ειρήνη).Η Παναχαϊκή έχοντας νικήσει στο Κουκούλι την Κηφισιά θέλει να επαναλάβει την επιτυχία της και μάλιστα απέναντι στην φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος. Ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα, εκτός από την περίπτωση του Γιάννη Λιβαθηνού που σταδιακά ανεβάζει στροφές αλλά ακόμα δεν κάνει άλματα.Οι πατρινοί ισοβαθμούν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 3 βαθμούς μαζί με Κύζικο και Ηρακλή Χαλκίδας.

Και αυριο, 21/11 στις 19:00 Ηρακλής Χαλκίδας - Ολυμπιακός

Προηγουμενα Αρθρα

Category: Βολεϊ | Views: 40 | | Tags: programma volley league, volley league nea, volley 5h agwnistikh, apotelesmata volley league | Rating: 0.0/0