Thursday, 08/12/2016,   09:49   Welcome, Guest | RSS
Home » 2016 » November » 11 » ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 83-75
23:46
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 83-75
Δημοσιεύτηκε: 10/11/2016

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε με την... φωτιά αλλά δεν «κάηκε» νικώντας στην παράταση την Μακάμπι Fox Τελ Αβίβ με 83-75, με τον Κρις Σίνγκλετον να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνισή του με την πράσινη φανέλα.
Παναθηναϊκός Superfoods – Μακάμπι Fox Τελ Αβίβ 83-75: «Προσκύνησε» κι αυτή με υπογραφή Σίνγκλετον

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν απολαυστικός και σημείωσε ρεκόρ καριέρας έχοντας σε τριάντα λεπτά συμμετοχής 26 πόντους (9/13 β., 4/5 διπ., 3/4 τριπ.), έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο κοψίματα. Ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για το «τριφύλλι», καθώς κράτησε την ομάδα του στα δύσκολα, ενώ ήταν εκείνος που στην παράταση με διαδοχικούς πόντους «καθάρισε» την υπόθεση «νίκη».

Πλέον οι «πράσινοι» ανέβηκαν στο 4-2 ξεφεύγοντας με διαφορά δύο νικών από τη Μακάμπι που «έπεσε» στο 2-4.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δυναμικά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός Superfoods τον αγώνα με την Μακάμπι Fox Τελ Αβίβ. Οι «πράσινοι» με τρίποντα των Γκιστ και Σίνγκλετον προηγήθηκαν γρήγορα 7-0 και 9-2 στο 3’, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και μείωσαν χάρη στον Σόνι Ουίμς αλλά και τον Άντριου Γκάουντλοκ οι οποίοι βρήκαν ρυθμό και μείωσαν σε 13-12, πριν «κλείσει» το πρώτο δεκάλεπτο με 18-12 υπέρ του «τριφυλλιού».

Η δεύτερη περίοδος βρήκε ξανά τους γηπεδούχους να αρχίζουν καλά, αν και στο πρώτο τετράλεπτο οι δύο αντίπαλοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα και είχαν σημειωθεί μόλις δύο πόντοι από τον Παναθηναϊκό. Με διαδοχικά τρίποντα πάντως οι κυπελλούχοι Ελλάδας ξέφυγαν 32-22 στο 17’ κι έδειχναν ότι θα πάνε με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο. Οι Ισραηλινοί πάντως αντέδρασαν ξανά και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 35-28, με τις άμυνες να έχουν ξεκάθαρα τον πρώτο λόγο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να πετύχει τον αρχικό του σκοπό που ήταν να αποκτήσει διψήφια διαφορά. Ο Κρις Σίνγκλετον έβγαλε ενέργεια στις δύο ρακέτες και με διαδοχικούς πόντους οδήγησε την ελληνική ομάδα στο +15 (45-30) με το ΟΑΚΑ να παίρνει... φωτιά. Σ’ εκείνο το σημείο και για ένα τρίλεπτο, η συγκέντρωση των «πράσινων» χάθηκε με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν την ευκαιρία να μειώσουν 52-41 στο 30’, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του τρίτου κομματιού αγώνα να γράφει 52-43.

Η διαφορά όλο και μειωνόταν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου με το τρίποντο του Ουίμς να φέρνει το ματς στους δύο πόντους (52-50, 32’) πριν σκοράρει ο Φώτσης με λέι απ για να δώσει σημαντική «ανάσα». Δύο διαδοχικά τρίποντα του Λευτέρη Μποχωρίδη βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει ξανά με οκτώ πόντους (60-52, 34’) και πλέον δεν υπήρχε άλλο περιθώριο για χαλάρωση. Η διαφορά έφτασε τους δώδεκα πόντους (64-52, 35’) με το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ να έχει το προβάδισμα για να πάρει ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα. Η Μακάμπι όμως δεν το έβαζε κάτω και πλησίασε ξανά στον πόντο (64-63, 37’) με διαδοχικά καλάθια των Γκάουντλοκ και Ουίμς. Η «ομάδα του Λαού» πέρασε μάλιστα μπροστά 65-64 χάρη σε βολές του Σμιθ με τρία λεπτά για το φινάλε και στη συνέχεια 67-64. Σ’ εκείνο το σημείο όμως το ένστικτο επιβίωσης... μίλησε, με μία βολή του Σίνγκλετον κι ένα φόλοου του Γκιστ στα 10’’ να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «πράσινοι» είχαν πάρει την ψυχολογία και κατόρθωσαν μέσα σε δύο λεπτά να ξεφύγουν 79-69 χάρη σε διαδοχικούς πόντους του Σίνγκλετον κι ένα φοβερό κάρφωμα του Γκιστ στον αιφνιδιασμό. Όλα είχαν τελειώσει και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία πάρα πολύ σημαντική νίκη με 83-75.

Δεκάλεπτα: 18-12, 35-28, 52-43, 67-67, 83-75 (παρ.)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 26 (3), Νίκολς 9 (1), Ρίβερς 6, Μποχωρίδης 6 (2), Φώτσης 2, Παππάς, Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (2), Μπουρούσης 5, Καλάθης 13 (1)

Μακάμπι Fox Τελ Αβίβ (Ραμί Χαντάρ): Γκάουντλοκ 14 (2), Ραντ 3 (1), Σίλεϊ 6, Σμιθ 11 (1), Γιβζόρι, Πνίνι 3 (1), Οχαγιόν 3 (1), Ουίμς 15 (2), Αλεξάντερ, Άιβερσον 8, Τσίρμπες 12

πηγη:leoforos.gr

Category: Euroleague News | Views: 49 | | Tags: panathinaikos mpasket nea, panathinaikos euroleague nea, euroleague nea | Rating: 0.0/0