Saturday, 03/12/2016,   02:19   Welcome, Guest | RSS
14:05
ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑΣ!!!
Δημοσιεύτηκε: 12/06/2016

Αρχικά θα ήθελα να αναφέρω πως πρώτη φορά θα δημοσιευτεί ένα τέτοιο άρθρο στο σάιτ μας, δηλαδή με ανάλυση παιχνιδιού και πολύ πιθανόν τέτοιες αναλύσεις να γίνονται σε ορισμένες ομάδες που συμμετέχουν στο EURO!

Θα μιλήσω μόνο για τον τρόπο με τον οποίο προσέγγισε το παιχνίδι η ομάδα της Αγγλίας και δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για τη Ρωσία. Για αρχή θα ξεκινήσω με τους 11 παίκτες που επέλεξε ο Roy Hodgson να ξεκινήσουν το παιχνίδι και είναι οι εξής: Joe Hart (G), Kyle Walker, Danny Rose, Gary Cahill, Chris Smalling, Raheem Sterling, Adam Lallana, Harry Kane, Wayne Rooney (C), Eric Dier, Dele Alli ! Η uefa στη διάταξη που έδωσε δείχνει να οι παίκτες να έχουν παραταχθεί σε σχήμα 4-3-3 με Rooney και Sterling στα αριστερά, Lallana και Dele Alli στα δεξιά, Dier στο κέντρο και Kane μοναδικό επιθετικό. Μέσα στο γήπεδο ωστόσο η διάταξη της Αγγλίας έμοιαζε περισσότερο με 4-1-4-1, δυάδα με Dier 6άρι, Sterling αριστερό εξτρέμ, Lallana δεξί εξτρέμ, ο Rooney φαινόταν να έχει ένα πιο ελεύθερο ρόλο ενώ ο Dele Alli έπαιζε περισσότερο ως 10ρι και με το Kane κορυφή.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία μπήκε πολύ ορεξάτη μέσα στο γήπεδο. Μόλις από τα πρώτα λεπτά Dele Alli και Lallana έκαναν τα πρώτα σουτ στο παιχνίδι. Από την αρχή του παιχνιδιού μπορούσε κάποιος να διακρίνει το πλεονέκτημα που είχαν ο Lallana και ο Sterling καθώς έπαιζαν στη φυσική τους θέση και από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχαν δημιουργήσει πολλές υποσχόμενες καταστάσεις με τον Lallana να είχε κάνει ήδη το πρώτο σουτ του. Γενικά η Αγγλία πραγματοποίησε μία πολλά υποσχόμενη αρχή με πάρα πολύ ενέργεια και με ένα επιθετικό ποδόσφαιρο. Ωστόσο η πρώτη απορία που μπορούσε να προκύψει ήταν ο λόγος που το σέντερ φορ της ομάδας δηλαδή ο Kane εκτελούσε όλα τα κόρνερ. Μέχρι και το 20ο λεπτό η Αγγλία φαινόταν ότι επιχειρούσε να χτίζει τις επιθέσεις της από τη δεξιά πλευρά όπου ο Walker είχε πολλά ανεβάσματα και βοηθούσε πολύ στο επιθετικό κομμάτι με αποτέλεσμα στο 22ο λεπτό ο Lallana να βρει χώρο μέσα στη αντίπαλη περιοχή και να επιχείρηση ένα ώρια σουτ το όποιο όμως κατέληξε σον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το πρώτο ημίωρο συμπληρώθηκε με την Αγγλία να έχει τον απολυτό έλεγχο του παιχνιδιού, να έχει δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες ευκαιρίες μπροστά στην αντίπαλη εστία (7 τελικές για την Αγγλία ενώ η Ρωσία είχε μόλις 1) , να έχει τη κατοχή της μπάλας και το μόνο που της έλειπε ήταν το γκολ. Ο Rooney πραγματοποιούσε μέχρι τότε μια τρομερή εμφάνιση καθώς κινούταν σε όλο το γήπεδο βοηθώντας τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά την ομάδα του. Άλλος ένας παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο Lallana του όποιου οι 5 από τις 6 πάσες του το πρώτο 30λεπτο στο 1/3 του γηπέδου δημιούργησαν φάση για γκολ. Στο 35ο λεπτό είχε και ο Rooney την δική του ευκαιρία να σκοράρει όμως δεν τα κατάφερε. Η Αγγλία συνέχιζε να πιέζει πολύ τους αντίπαλους της με το Sterling μέχρι το 37ο λεπτό να έχει τρέξει πολλά χιλιόμετρα. Στο 41ο λεπτό πήγαν να δημιουργηθούν κάποιες καλές προϋποθέσεις για γκολ όταν ο Rose επιχείρησε μια σέντρα σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Kane άρχισε να βγει στη μπάλα με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει άουτ. Και κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε με ην Αγγλία να είναι ανώτερη, να έχει τρεξίματα αλλά και κάποιες καλές φάσεις για γκολ, με τον Rooney κάνοντας ένα πολύ κάλο πρώτο 45λεπτο να αποδεικνύει σο χόρτο για ποιο λόγο φορεί το περιβραχιόνιο

Στο δεύτερο ημίχρονο για κάποιο ανεξήγητο λόγο η Αγγλία δεν μπήκε καθόλου καλά με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να πάρουν πολλά μετρά στο γήπεδο και να γίνουν επικίνδυνοι για το Joe Hart. Συγκεκριμένα αυτό το αποδεικνύουν τα στατιστικά, όπου στο πρώτο ημίχρονο είχαμε κατοχή 58/42 υπέρ της Αγγλίας ενώ στο δεύτερο όσο περνούσε η ώρα μειωνόταν και έφτασε μέχρι και το 54/46 ενώ οι τελικές από 10/1 που ήταν υπέρ της Αγγλίας  μέχρι το 60ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου είχε πάει στο 11/5. Επίσης ήταν πολύ δύσκολο κάποιος να μετρήσει πόσες μπαλιές των Άγγλων πήγαιναν στη περιοχή των Ρώσων και δεν υπήρχε καμιά τελική επαφή με αποτέλεσμα να έπαιρναν όλες εκμεταλλευτές. Ωστόσο μετά το 60 Η Αγγλία φαίνεται να συνέρχεται και να ξανά βρίσκει ρυθμό. Ο Kane, ο οποίος δεν έκανε και το καλύτερο παιχνίδι στη καριέρα του φαινόταν σιγά να αρχίζει να κουράζεται κιόλας αλλά ο προπονητής των άγγλων αρνούταν να κάνει την αλλαγή και να βάλει μέσα το Vardy! Στο 71ο λεπτό βρέθηκε ο Rooney έξω από τη περιοχή της Ρωσίας, η μπάλα του είχε στρωθεί ζύγισε το σουτ αλλά ο Akinfeev  έκανε μια πολύ όμορφη απόκρουση και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Παρόλα αυτά 2 λεπτά αργότερα στο 73 ο Dyer αναλαμβάνει την εκτέλεση ενός φάουλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με ένα δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε ο 1-0.

Στο 78ο λεπτό επιτέλους ο  Roy Hodgson αποφάσισε να κάνει τη πρώτη του αλλαγή και στη θέση του κουρασμένου Rooney έβαλε τον Wilshere έτσι ώστε να πάρει περισσότερα τρεξίματα στο χώρο του κέντρου. Στο 79ο λεπτό ο Lallana είχε ακόμα ένα σουτ αλλά αστόχησε. Πλέον έμεναν 10 λεπτά για τη λήξη και η επίτευξη του έρματος από το Dyer είχε προσφέρει πολύ ενεργεία στους ποδοσφαιριστές. Στο 87ο λεπτό η Αγγλία έκανε και τη δεύτερη αλλαγή με τον Sterling να παίρνει έξω και τη θέση του να παίρνει ο Milner. Έμενε λίγος χρόνος και η Αγγλία καλούταν να υπερασπιστεί το υπέρ της σκορ. Ωστόσο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με μια όμορφη κεφάλια ο Vasili Berezutski νίκησε το Hart και έδωσε ένα <<χρυσό>> πόντο στην ομάδα του.

Γενικά από το παιχνίδι κρατάμε την πολύ καλή εμφάνιση των Lallana και Sterling, οι οποίοι αγωνιστήκαν στη φυσική τους θέση και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ ωστόσο το σέντερ φορ, ο Kane δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Ο Rooney επίσης έκανε ένα πολύ κάλο παιχνίδι με πολλά τρέξιμο και σωστά στο 78ο λεπτό αντικαταστάθηκε διότι η θέση στην οποία είχε επιλεχτεί να παίξει ήθελε πολλά ριξίματα και η κόπωση του δεν ου επέτρεπε να τα έχει. Τέλος θεωρώ λάθος το γεγονός πως ο Vardy δεν χρησιμοποιήθηκε σε αυτό το παιχνίδι ειδικά από τη στιγμή που ο Kane δεν έκανε πολύ κάλο παιχνίδι. Γενικά οι αλλαγές έγιναν αργά, οι δυο αλλαγές καθώς η τρίτη δεν έγινε ποτέ!

Category: Uefa Euro 2016 | Views: 112 | | Tags: analisi agglias, england russia, uefa euro 2016 | Rating: 5.0/1